Menu
J

ak zorganizować ślub za granicą i stworzyć prawdziwie niezapomniane wrażenia? Postaramy się przybliżyć Wam temat krok po kroku.

Ślub za granicą jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem przez Pary Młode na celebrowanie uroczystości w kameralnej atmosferze. Z uwagi na to, że w przypadku większości takich ślubów na wyjazd decyduje się zwykle tylko najbliższa rodzina i przyjaciele, świętowanie odbywa się małym gronie. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać podczas organizacji ślubu za granicą.

Jeśli zaczynacie myśleć o ślubie za granicą, pierwszą decyzją, którą powinniście podjąć jest to, czy chcielibyście zorganizować ślub cywilny czy kościelny. Gdy wyobrażamy sobie ślub za granicą, często pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl to ślub na plaży lub z pięknym widokiem. Śluby plenerowe są wyłącznie ślubami cywilnymi lub symbolicznymi. Jeśli bylibyście zainteresowani ślubem kościelnym, zgodnie z prawem kanonicznym taki ślub może się odbyć wyłącznie w murach kościoła. Dla osób poszukujących pięknych zdjęć i wspomnień mamy jednak dobrą informację – jest wiele kościołów położonych w wyjątkowych i malowniczych miejscach, które oczarują każdego. Czy to przy szumie fal, czy w samym sercu Toskanii.

Kolejnym krokiem jest wybór kierunku. Czy myślicie o kraju europejskim czy raczej o egzotycznych destynacjach? O ile same koszty ślubne są dość zbliżone, o tyle największą różnicę w cenie stanowi sam koszt wyjazdu. Trzeba liczyć się tutaj z kosztami zaczynającymi się od około 1 500 zł za osobę w przypadku Europy i od 5 000 zł za osobę za tygodniowy wyjazd w przypadku egzotyki. Pary Młode, które planują większą ilość gości na ślubie, chętniej wybierają kraje położone bliżej Polski, gdyż daje to możliwość krótszego pobytu, na który więcej gości może sobie pozwolić.

To już ten moment, w którym powinniście się zastanowić nad budżetem jaki chcielibyście przeznaczyć na ślub oraz przyjęcie. Koszty ślubu za granicą potrafią być znacząco różne. Oprócz opłat urzędowych, które wynoszą od kilkuset euro w zależności od lokalizacji, musicie wziąć pod uwagę koszty wynajęcia miejsca, w którym chcielibyście zorganizować ślub. Można wynająć taras widokowy, część restauracji, winnicę lub willę, a koszty zaczynają się od kilkuset euro w górę. Tańszym rozwiązaniem dla Par, którym zależy na utrzymaniu kosztów możliwie jak najniżej, jest organizacja ślubu na plaży publicznej, gdzie nie ma opłat za wynajęcie miejsca. Określenie budżetu jest kluczowe, gdyż znacznie zawęzi obszar poszukiwań, a zarazem ułatwi i przyśpieszy dobór odpowiedniej lokalizacji.

Wybór odpowiedniej garderoby ślubnej połączony jest ściśle z wybraną destynacją oraz porą roku, kiedy chcielibyście zorganizować swój Wielki Dzień. Z uwagi na to, dopiero po wyborze miejsca ceremonii oraz motywu przewodniego ślubu warto jest rozpocząć poszukiwania wymarzonej sukni ślubnej oraz garnituru. Widoki, otoczenie, temperatura, to wszystko ma wpływ na dobór odpowiedniego koloru oraz rodzaju materiału, który najlepiej wpasuje się w lokalizację i najpiękniej wyjdzie na zdjęciach. Inny strój dobierzemy na rustykalny ślub na plaży, a całkiem inny na ślub w stylu glamour na tarasie widokowym na Santorini.

Miejsce przyjęcia to kolejny element, który wymaga dłuższych rozmów już na starcie, aby określić najważniejsze rzeczy, na których Wam zależy. Czy chcecie mieć całkowitą prywatność na czas kolacji, własną muzykę oraz miejsce do tańczenia? Takie rozwiązanie będzie bardziej kosztowne niż rezerwacja stolika w restauracji z widokiem. Musicie liczyć się z dodatkowymi opłatami za wynajęcie miejsca na wyłączność, muzykę na żywo i dodatkową dekorację stołów.

To co ostatecznie zaważy na koszcie całego wydarzenia, to wszelkiego rodzaju dodatki, od kwiatów i rodzaju dekoracji przez ilość godzin fotografa, kamerzysty oraz doboru różnego rodzaju atrakcji dodatkowych. Musicie pamiętać jednak, że w zależności od jakości wymienionych wcześniej usługodawców, ich oferty mogą znacząco się różnić. Na ślub warto wybierać wyłącznie sprawdzone osoby, co do których możecie mieć pewność, że spełnią Wasze oczekiwania. Końcowy efekt uroczystości uzależniony jest od wielu starannie dobranych elementów, które razem stworzą wspólną, piękną całość.

Ślub za granicą jest jedynym w swoim rodzaju przeżyciem, który zapewnia wspaniałe wspomnienia na całe życie. Organizacja takiego ślubu może być większym wyzwaniem niż przygotowania do ślubu w Polsce, gdyż często wiąże się to z barierą językową oraz nieznanym do tej pory kierunkiem, jednak podjęcie tej decyzji opłaci się Wam z nawiązką, gdyż to doświadczenie przyniesie Wam wiele chwil oraz emocji, których nie mielibyście okazji doświadczyć, jeśli nie zdecydowalibyście się na przełamanie schematu i spełnienia swoich marzeń.

tekst: Angelika Kołodziej
Dreamy Wedding
weselezagranica.pl
tel. 726 627 692