Menu
4 listopada 2015 r.

Wszystko o muszkach

Muszka jest bardzo niejednoznaczna. Zazwyczaj kojarzy się z konserwatywnym, dziadkowym wizerunkiem. Z drugiej zaś strony jest nieodzownym dodatkiem nowoczesnych dandysów-hipsterów, dla których styl jest nową religią.

Moda co chwila przywołuje elementy z przeszłości, po dwurzędowych marynarkach i kamizelkach, nadszedł i czas na muszkę właśnie. Mężczyzna dandys, mężczyzna wielu kolorów, faktur, mieszający style i konwencje, czerpiący garściami z mody przedwojennej był hitem zeszłej edycji targów Pitti Uomo, mekki męskiego stylu. Muszka była często widzianym dodatkiem. Warto się więc z nimi zaznajomić, będziemy ich widzieć coraz więcej.

Noszenie muszki wymaga już wyższego stopnia stylistycznego wtajemniczenia. Bez wątpienia  istotne są trzy faktory: jej wielkość, materiał z jakiego jest uszyta oraz kształt skrzydełek.  Ważne jest też jej umiejętne dobieranie do owalu twarzy oraz kroju kołnierzyka. Np. nie zakładamy jej do kołnierzyków botton-down ani cut-away. Nie nosimy też do małych, nowoczesnych kołnierzyków. Ale najważniejsze to…

404955b326fbd690ee5fcd4de2b94df0,641,0,0,0

…Twarz do muchy

NE007BLK_bTak jak kapelusz nie każdemu pasuje, tak nie pasuje każdemu mucha. Musisz sobie zadać pytanie czy masz „twarz do muchy”. Nie chodzi mi to o owal twarzy, jej wielkość czy inne cechy fizyczne, raczej o ekspresję. Mucha nie jest prostym dodatkiem do noszenia. W tym przypadku łatwo o bycie bardziej przebranym, niż ubranym. Mucha wymaga osobowości. Sama ma silny charakter. To wyraźny dodatek. Zakładając go wysyłamy światu bardzo silny sygnał o tym kim jesteśmy.  Musisz zadać sobie pytanie, czy będziesz ją potrafił nosić naturalnie, zapomnieć o niej, tak by stała się integralną częścią twojego ubioru? Jeśli nie, zrezygnuj z niej. Nie chcesz sprawiać wrażenia przebranego. Jeśli po założeniu muchy nie czujesz się w niej komfortowo, nie możesz o niej przestać myśleć, zdejmij ją natychmiast. Jeśli sam nie jesteś z nią oswojony, inni patrząc na ciebie będą widzieć TYLKO MUCHĘ. Oczywiście są sytuacje kiedy muchę trzeba mieć. Do smokingu czy fraka nie zakładamy niczego innego. Nawet jeśli nie masz twarzy do muchy i nie czujesz się w niej komfortowo, smoking będzie twoją tarczą. Formalna okazja uzasadni noszenie muchy i doda ci odwagi. Przekroczeniem Rubikonu będzie dopiero założenie muchy do pracy w zwykły dzień, zamiast krawatu.

Wiązana czy nie?

Odpowiedz na to pytanie jest tylko jedna- mucha powinna być własnoręcznie wiązana. Nie będzie wtedy perfekcyjnie symetryczna i idealna i właśnie o to chodzi. O zaznaczenie swojego stylu, swojej ekspresji przez to jak wiążemy muchę.

Wiązanie muszki wcale nie jest trudniejsze od wiązania sznurowadeł i w zasadzie na zajęciach praktyczno-technicznych powinno się tego uczyć chłopców, tak samo, jak równego wbijania gwoździ. Są rzeczy które mężczyzna po prostu musi umieć robić.

Jak duża?

Dokładnego wymiaru nie da się podać, ponieważ wszystko zależy od proporcji twarzy. Zbyt duża muszka da efekt cyrkowego klowna, zbyt mała- przebrania na szkolną akademię. Osoba większa, o dużej twarzy będzie więc potrzebowała muszki większej, drobna mniejszej. Jednak niezależnie od naszych proporcji, mucha pod żadnym pozorem nie powinna wychodzić poza obrys naszej szczęki.

Nick-Wooster-6

Jaki kształt?

Do wyboru mamy trzy podstawowe kształty. Ostatni, jest najbardziej formalny i taki polecałbym do smokingu.

0ae425fc5e3cb2a2eb4c98c5dd7145d4,641,0,0,031498258937437ae6a52c7ed5759663c,641,0,0,0f5361368df12c9db8272906843b12ba1,641,0,0,0

Jak dobrać muszkę?

Zasady są takie same jak w przypadku doboru krawata. Muszka powinna być osobnym bytem jednak ładnie harmonizującym z całością. Pamiętajcie, wszystkie zasady z poradników w stylu- jeśli masz koszulę w czerwone paski, załóż krawat (tu muchę) z elementem czerwieni- należy włożyć między bajki. Zbyt mocno skoordynowane zestawy najczęściej są nudne mało interesujące. Tak jak w przypadku doboru krawata ważne jest aby muszka nie odciągała zbytnio uwagi od twarzy. Ma harmonijnie wtopić się w całą resztę ubrania.

6a010535d07789970c0163005bf561970d-800wi Tkanina i deseń

Musi  harmonizować z całością. Należy unikać much z wiotkich, błyszczących tkanin. Będą się brzydko wiązać i zawsze będą oklapnięte. Najlepsze są muszki z grubych rypsów, drukowanej wełny, mięsistej bawełny czy jedwabnej grenadyny.

Gładkie muchy z połyskującego jedwabiu będą najgorszym wyborem. Wyglądają bazarowo i kostiumowo właśnie. O wiele lepiej zdecydować się na muchę w deseń, wykonaną na przykład z matowego drukowanego jedwabiu, grenadyny, wełny czy bawełny. Takie muszki są nieodzownym elementem uniwersyteckiego stylu (preppy style).

Zdecyduj się na muszkę w nieregularny turecki wzór, paski, drobne kwadraciki czy drobne kropki.

Jak zawiązać muszkę?

Obraz powie więcej niż słowa. Obejrzyjcie ten FILM